CUKRINIS DIABETAS

CUKRINIS DIABETAS

CUKRINIS DIABETAS yra lėtinė liga, dėl kurios padidėja cukraus (gliukozės) kiekis kraujyje.

Suvartoti angliavandeniai metabolizuojami į gliukozę, kurią organizmas naudoja energijai gauti. Kasa gamina insuliną, kuris padeda gliukozei pasiekti organizmo ląsteles. Sergant cukriniu diabetu, gaminamo insulino nepakanka arba organizmas šio insulino nesugeba efektyviai naudoti. Jei insulino nėra, gliukozė lieka kraujyje, todėl gliukozės kiekis kraujyje padidėja.

Yra skirtumas tarp nepakankamai arba neefektyviai naudojamos gliukozės.

Kaip atskirti cukrinio diabeto tipus?

I tipo cukriniu diabetu susergama, kai kasa nepajėgia gaminti pakankamai insulino, todėl trūkstamą insulino kiekį reikia sušvirkšti. I tipo cukrinis diabetas gali išsivystyti bet kuriame amžiuje, tačiau dažniausiai pasireiškia vaikystėje. Ligos pradžia dažnai būna greita, o simptomai aiškūs. 10–15 proc. visų cukrinio diabeto atvejų yra I tipo.

II tipo cukrinis diabetas (nuo insulino nepriklausomas cukrinis diabetas) yra labiausiai paplitusi cukrinio diabeto forma. Sergant II tipo cukriniu diabetu, kasos insulino sekrecija yra ribota, o audiniai praranda normalų jautrumą insulinui. Šis tipas gali išsivystyti bet kuriame amžiuje. Simptomai paprastai pasireiškia palaipsniui ir lėtai. Kartais jie ilgai lieka nepastebėti, o liga diagnozuojama tik tada, kai jau būna išsivysčiusios komplikacijos ir atlikus šlapimo ar kraujo tyrimus.

Nėštumo metu gali išsivystyti ir mažiau žinomas, bet ne mažiau svarbus gestacinis arba nėščiųjų cukrinis diabetas. Tai sukelia rimtų komplikacijų ir motinai, ir vaisiui. Paprastai po gimdymo gliukozės kiekis moters kraujyje normalizuojasi, tačiau tiek vaikas, tiek motina visą gyvenimą turi didesnę riziką susirgti II tipo cukriniu diabetu.

Kas atsitinka, jei insulino kiekis kraujyje yra per mažas arba gliukozė panaudojama neefektyviai?

Pasireiškia pirmieji simptomai, pvz.,:

didesnis troškulys;
dažnas šlapinimasis;
alkis;
nepaaiškinamas svorio kritimas;
nuovargis;
prastesnis regėjimas;
lėtas gijimas;
rankų ar kojų dilgčiojimas arba tirpimas.
Labai svarbu pabrėžti, kad gali nebūti jokių simptomų. Todėl stebėkite savo sveikatą ir bent kartą per metus kreipkitės į specialistą.

Kaip gydyti cukrinį diabetą?

Sergantieji cukriniu diabetu negali visiškai pasveikti, tačiau šią ligą galima gydyti siekiant palaikyti normalų gliukozės kiekį kraujyje, išvengti komplikacijų, pagerinti savijautą ir gyvenimo kokybę.

Nuo I tipo cukrinio diabeto gydoma reguliariomis kasdienėmis insulino injekcijomis, sveika ir subalansuota mityba bei pakankamu fiziniu aktyvumu. Gliukozės kiekį kraujyje reikia reguliariai tirti.

Nuo II tipo cukrinio diabeto gydoma subalansuota ir tinkama mityba, reguliariu maitinimusi, pakankamu fiziniu aktyvumu, gliukozės kiekio kraujyje kontrole ir gliukozės kiekį kraujyje mažinančių vaistų vartojimu. Kartais prireikia ir insulino injekcijų.

Didesnė II tipo cukrinio diabeto rizika yra, jei:

turite antsvorio arba esate nutukęs (-usi);
turite didelę juosmens apimtį (daugiau nei 80 cm moterims ir 94 cm vyrams);
esate vyresnis (-ė) nei 45 metų;
jūsų tėvai arba broliai ir seserys serga cukriniu diabetu;
turite aukštą kraujospūdį;
sirgote nėščiųjų cukriniu diabetu.
Nepamirškite kasdien rūpintis savo sveikata, gyventi aktyviai ir sveikai, profilaktiškai tikrintis sveikatą, kad ši liga būtų nustatyta anksti!
Grįžti į tinklaraštį