UŽDEGIMAS

UŽDEGIMAS

Uždegimas – tai tipiška organizmo (imuninės sistemos) reakcija į bet kokį audinių sužalojimą, kai atsiranda vietinių pokyčių, paprastai pasireiškiančių paraudimu, karščiu, patinimu, skausmu ir funkciniais sutrikimais. Uždegimas neturi vienos konkrečios priežasties, jį gali sukelti traumos, bakterijos, toksinai, karštis ir autoimuninės ligos.

Dažnai diabetu, reumatoidiniu artritu, psoriaze ir kitomis autoimuninėmis ligomis sergantys pacientai net nesuvokia, kad jų liga yra tam tikras uždegimas.

Taigi kas yra uždegimas?

Tai procesas, kurio metu jūsų kūnas bando atsikratyti kažko svetimo.

Viskas prasideda nuo to, kad į jūsų organizmą patenka kažkas svetima, kas suaktyvina imuninę reakciją arba organizmo atsaką. Dėl šios reakcijos organizmas išskiria veikliąsias medžiagas, arba uždegimo mediatorius, kurie veikia kaip tarpininkai ir padeda nukreipti bei išskirti sekretą, taip pat suaktyvina iki šiol neaktyvias ląsteles.

Jei pacientas serga autoimunine liga, organizmas mano, kad organas, oda ar sąnarys yra svetimkūnis ir stengiasi jo atsikratyti. Tai sukelia lėtinius skausmus, diskomfortą ir negrįžtamus funkcinius sutrikimus. Tokių uždegimų metu dažniausiai vartojami imunosupresantai, kurie sumažina organizmo imuninės sistemos aktyvumą, todėl kyla rizika susirgti kitomis ligomis.

Dėl imuninės reakcijos vyksta procesai, lemiantys uždegimo eigą; išsiskiria įvairios medžiagos, pavyzdžiui, mediatoriai serotoninas ir histaminas, kurie plečia kapiliarus ir gerina ląstelių pralaidumą, bradikininas, kuris palaiko lygiųjų raumenų tonusą ir sukelia skausmą, ir prostaglandinai, kurie, priklausomai nuo prisijungimo vietos, gali trukdyti kraujo ląstelių agliutinacijai arba, priešingai, užtikrinti jų agliutinaciją.

Išsiskyrus mediatoriams, pasireiškia atsakomoji reakcija: paraudimas, karštis, patinimas ir skausmas.

Patinimas atsiranda, kai skystis, kuriame yra daug baltymų ir kuris yra kraujo sudedamoji dalis, iš kraujagyslių patenka į aplinkinius minkštuosius audinius. Jis vadinamas eksudatu ir gali būti kelių rūšių: vandeningas, pūlingas arba kraujingas.

Kraujotakos sistemoje taip pat vyksta tam tikri procesai: leukocitai ir limfocitai iš kraujo pereina į pažeistas ląsteles, prisijungia prie šių ląstelių ir bakterijų ir jas „valgo“. Šis procesas vadinamas fagocitoze. Suvirškintos bakterijos, ląstelės, aktyvūs ir negyvi fagocitai sudaro pūlius.

Nors skausmą sukelia bradikininas, prostaglandinai ir histaminas stimuliuoja nervų galūnes, kurios pasireiškia skausmo pojūčiu. Kaip žinoma, uždegimas išsivysto ne tik paviršiniuose odos sluoksniuose, bet ir organuose. Tačiau organai neturi nervų galūnių, todėl jų uždegimo simptomai gali skirtis nuo išvardytų simptomų.
Grįžti į tinklaraštį