Nugaros skausmas yra visuotinė problema, kamuojanti vyrus ir moteris, turtingus ir vargšus, ir yra antras pagal dažnumą nusiskundimas, dėl kurio žmonės kreipiasi į gydytoją. Per savo gyvenimą 8 iš 10 žmonių yra patyrę bent vieną nugaros skausmo epizodą. Nors 70 proc. atvejų nugaros skausmas palengvėja be jokio specialaus gydymo, 7–10 proc. žmonių nugaros skausmas tampa lėtinis ir trunka ilgiau nei 12 savaičių ar net visą gyvenimą, o tai turi įtakos gyvenimo kokybei.
Nugaros skausmą gali sukelti daugybė veiksnių, pavyzdžiui, sėdimas gyvenimo būdas, per didelis svoris, netaisyklinga laikysena, nuovargis, netinkama darbo aplinka, netinkama avalynė, ankšti drabužiai, netinkama lova ir čiužinys, blogas regėjimas ir kt. Negalima paneigti, kad psichologinė ir emocinė savijauta arba gebėjimas susidoroti su įvairiais kasdienio streso veiksniais taip pat turi įtakos nugaros sveikatai.
Kokia yra stuburo struktūra?
Stuburą sudaro 32–34 slanksteliai ir jis yra kūno ašis. Slanksteliai išsidėsto vienas ant kito ir yra sujungti struktūromis, įskaitant tarpslankstelinius sąnarius, raiščius ir tarpslankstelinius diskus. Sveikas stuburas yra S formos: kaklo, juosmens ir uodegikaulio dalyje jis lenkiasi į priekį, o krūtinės ir kryžkaulio dalyje – atgal. Šis fiziologinis išlinkimas ir tarpslanksteliniai diskai užtikrina, kad įvairūs smūgiai, patiriami judant žmogaus kūnui, būtų sugeriami, o stuburą vertikaliai laiko nugaros raumenys ir raiščiai. Šoninėje dalyje tarp dviejų vienas ant kito išsidėstančių slankstelių susidaro tarpslankstelinės angos. Pro šias angas praeina nugaros smegenų nervai, einantys į įvairias kūno dalis ir užtikrinantys jų jautrumą.
Kadangi vertikalus judėjimas stuburą apkrauna labiau nei ropojimas keturiomis, tarpslanksteliniai diskai mažiausiai spaudžiami gulimoje padėtyje, kai kojos pakeltos ir padėtos, pavyzdžiui, ant didelio sportinio kamuolio, kėdės ar kito panašaus aukščio paviršiaus. Stovint tarpslankstelinių diskų spaudimas padidėja 3 kartus, o sėdint –11 kartų. Žmonės sėdi maždaug 60 proc. savo gyvenimo. Taigi, jei darbe sėdite, norėdami atsipalaiduoti ir atpalaiduoti tarpslankstelinius diskus, svarbu atsigulti pailsėti ant kieto paviršiaus sulenktais klubais ir keliais, o pėdas padėti ant paaukštinto paviršiaus.
Ergonomikos ir tinkamos laikysenos svarba
Kiekvieną kartą žmogui pasilenkus, ką nors keliant, nešant daiktą, stuburą veikia gravitacija, kūno svoris ir nešamo daikto svoris. Visi judesiai, išskyrus padėtį gulint, apkrauna stuburą, todėl svarbu ne tik žinoti ir prisiminti, bet ir kasdien taikyti ergonomikos principus. Svarbiausios pagrindinės taisyklės: pasilenkdami ir imdami daiktą sulenkite kelius, įtempkite raumenis ir laikykite nugarą tiesią. Taip pat laikykite šį objektą kuo arčiau savo kūno. Nekelkite sukamaisiais judesiais, nes tai dažniausiai sukelia stuburo ir gretimų struktūrų sužalojimus. Taisyklinga laikysena ir stuburo sveikata yra labai svarbūs, nes nugaros raumenys stengiasi kompensuoti laikysenos asimetriją, jei laikysena nėra taisyklinga. Pavyzdžiui, stabilizuokite dubenį, jei juosmens lordozė yra padidėjusi. Tai savo ruožtu sukelia raumenų išsekimą, nuovargį, įtampą, skausmą ir kitų anatominių struktūrų – raiščių, sąnarių ir vidaus organų – perkrovą, dėl kurios sutrinka kraujotaka.
Juosmens skausmas
Dažniausiai nugaros skausmas pasireiškia juosmens srityje (juosmens ir nugaros apatinėje dalyje). Juosmens skausmas dažniausiai pasireiškia dėl šių priežasčių:
silpni raumenys, disbalansas;
nepakankamas ir (arba) netinkamas fizinis aktyvumas;
laikysenos pokyčiai ir bloga kasdienė laikysena;
neteisingas svorių kėlimas;
netinkama darbo aplinka ir darbo įpročiai;
stresas, išsekimas, darbo ir asmeninio gyvenimo pusiausvyros stoka;
netinkama lova: per minkšta, per ilgai naudojamas čiužinys.
Visas šias priežastis galima pakeisti. Iš naujo apsvarstykite savo kasdienius įpročius, pagalvokite ne tik apie stovėjimo, bet ir sėdėjimo pozą, susikurkite ergonomišką darbo vietą, reguliariai užsiimkite tinkama fizine veikla, raskite darbo ir asmeninio gyvenimo pusiausvyrą, kad sumažintumėte kasdienį streso lygį. Taip pat svarbu kokybiška avalynė ir patogūs, laisvi drabužiai, sveika mityba ir patogi lova (rekomenduojama ortopedinė lova).
Niekada nevėlu užsiimti tinkama ir reguliaria fizine veikla! Atlikite keletą pratimų ir džiaukitės gydomąja judėjimo galia, geresne sveikata ir bendra savijauta.
Dr. Sp.sc. Ieva Zvīgule
Sertifikuota kineziterapeutė
Vingrosev.lv
